یک اندیشکده آمریکایی به بررسی برنامه ۲۰ ساله القاعده پرداخته و چنین گفته که اگرچه برنامه این گروه غیرمنطقی و نامحتمل به نظر می‌رسد اما این گروه همچنان پابرجا و خطرساز است.

اندیشکده «واشنگتن» در گزارشی به قلم «آرون. زلین» می‌نویسد: از دو سال و نیم قبل که شورش‌های عربی آغاز شد، جنبش‌های جهادی جهانی در نقاط جدیدی از جهان عرب و اخیراً در سوریه، لیبی، سینا و تونس پخش شده‌اند. اگرچه این شورش‌ها بسیاری از مردم منطقه را غافلگیر کردند، اما القاعده در یک برنامه راهبردی ۲۰ ساله (۲۰۰۰-۲۰۲۰) پیش‌بینی کرده بود که این شورش‌ها در سال ۲۰۰۵ بروز کنند. این پیش‌بینی تاکنون بر اساس این گزارش پیش رفته، که البته بیش از تلاش‌های گروه‌های جهادی، به نیروهای خارجی و ساختاری وابسته بوده است. در نتیجه، این جنبش در جایگاه مناسبی برای بهره برداری از پیشرفت‌های جدید قرار گرفت. «فواد حسین» در کتاب خود، «الزرقاوی: نسل دوم القاعده» ، برنامه بیست ساله القاعده را به طور دقیق توضیح می‌دهد که هفت مرحله داشته و سال ۲۰۱۳ آغاز مرحله پنجم است. در ادامه طرح القاعده و نحوه پیشرفت آن د هر مرحله توضیح داده می‌شود.

 

برنامه 20 ساله القاعده

برنامه ۲۰ ساله القاعده

جنگ نرم و عملیات روانی به گزارش اشراف بدون تایید محتوا و ادعاهای مطرح شده در این گزارش، ترجمه آن را صرفا جهت اطلاع نخبگان و تصمیم‌گیران عرصه سیاسی کشور از رویکردها و دیدگاه‌های اندیشکده‌های غربی منتشر می‌کند.

 

 

■ هدف القاعده از حملات یازده سپتامبر ایجاد بیداری بود ■

 

- فاز اول: «بیداری» ، ۲۰۰۰-۲۰۰۳: هدف حملات یازده سپتامبر آن بود که آمریکا را به جنگ با جهان اسلام واداشته و موجب «بیداری» مسلمین شود. همچنین القاعده امیدوار بود که این حملات بتواند پیامش را به مخاطبان جهانی برساند. هنگام انجام یک تحقیق میدانی در تونس در فوریه گذشته، متوجه شدم که اعضای گروه جهادی «انصار الشریعه» این احساسات را تکرار می‌کردند. یکی از آنها با اشاره به این دوره به من گفت: «بسیاری از مردم در این حوزه به آگاهی بیشتری رسیده‌اند. حتی اگر ما همفکران خود را از دست بدهیم، در عوض حامیان جدیدی بدست می‌آوریم.»

 

 

■ تلاش جهادیون برای گسترش پایگاه‌های خود نسبتاً موفق بوده است ■

 

- فاز دوم: «باز شدن چشم‌ها» ، ۲۰۰۳-۲۰۰۶: در این دوره، القاعده امیدوار بود بتواند خود را از یک سازمان به جنبشی گسترده‌تر تبدیل کرده و پایگاه‌های خود را در دیگر کشورهای عربی نیز گسترش دهد. عراق مرکز جهاد برای آماده ساختن اعضای گروه برای نبردهای آتی خواهد بود.

 

نشانه‌هایی هست که نشان می‌دهد این مرحله نیز موفق بوده است. گروه جهادی «جماعه التوحید و الجهاد» در بین‌النهرین (عراق) در ۲۰۰۴ به یکی از گروه‌های القاعده تبدیل شد. دو سال بعد، گروهی از زندانیان فراری یمنی گروه القاعده را در یمن ایجاد کردند، که پس از ادغام با شاخه صعودی آن در ۲۰۰۹ به القاعده در شبه‌جزیره عربی تبدیل شد. در اوایل ۲۰۰۷، سازمان جهادی الجزایری گروه تبلیغ و مبارزه «سلفیون» نیز بدین جرگه پیوسته و با «اسامه بن لادن» اعلام بیعت (وفاداری) کرده و نام سازمان را به «القاعده مغرب اسلامی» تغییر دادند.

 

■ اقدامات خشن جهادیون موجب نفرت عمومی از آنها شده است ■

 

- فاز سوم: «قیام و ایستادگی» ، ۲۰۰۷-۲۰۱۰: این مرحله –که انتظار می‌رفت بیشتر بر خاور نزدیک، و به ویژه در سوریه متمرکز باشد و همچنین حملاتی به اسرائیل، ترکیه و اردن داشته باشد- با شکست کامل روبرو شد. چند موشک به سمت اسرائیل پرتاب شدند اما خسارات بسیار کمی داشتند، و حتی جهادیون در غزّه به شدت توسط حماس سرکوب شدند. در اردن، پس از انفجار ۲۰۰۵ عمان در مجلس عروسی، مقامات اردنی بر گروه‌های جهادی خشم گرفته و بسیاری از اعضای اصلی جنبش زندانی شدند. در همان زمان، در سوریه یک حمله تروریستی سطح پایین علیه «بشار اسد» مهار شده و با شکست روبرو شد.

 

 

■ بسیاری از شورش‌های عربی هیچ ربطی به جهادیون نداشته است ■

 

- فاز چهارم: ۲۰۱۰-۲۰۱۳: القاعده پیش‌بینی کرده که این دوره با سقوط حکومت‌های دیکتاتوری عربی و نیز اقدامات تروریستی سایبری علیه اقتصاد آمریکا همراه خواهد بود. پیش‌بینی القاعده در مورد بی‌ثباتی ذاتی حکومت‌های عربی، اگرچه احتمالاً ناشی از خوش‌شانسی بوده، صحیح بوده است. در شورش‌هایی که منجر به سقوط حکومت‌های تونس، قاهره، صنعا و طرابلس شده و به جنگ فعلی در سوریه ختم شد، جهادیون هیچ نقشی نداشتند، اما جنبش توانسته بهره زیادی از این شورش‌ها ببرد. گروه‌های جهادی –از جمله سازمان‌های انصار الشریعه در آفریقای شمالی- توانسته‌اند از طریق یک برنامه «دعوه» (کار تبلیغی) در کشورهای آشوب‌زده پیام خود را رواج داده و پایگاه‌های خود را از یک گروه پیشرو به جنبشی اجتماعی بدل کنند.

 

 

■ تلاش جهادیون برای هدف گرفتن مسلمانان غیرسنی ■

 

همچنین جنبش جهادی نشان داده که از شکست‌هایش در عراق درس گرفته است. جنبش در مناطق جنگی همچون سوریه، سعی کرده تا با ارائه خدمات اجتماعی کسب حمایت کند. همچنین جنبش تلاش کرده از خشمگین ساختن جمعیت سنّی با خشونت افراطی اجتناب کرده و در عوض انتخاب اهداف خود را بر نیروهای نظامی و امنیتی و نیز بر مسلمانان غیرسنّی متمرکز کند.

 

در سال ۲۰۱۳، یعنی در اواخر این مرحله، جنبش جهادی جهانی جبهه‌ای را در سوریه گشود و به پایگاهی لجستیک برای تسهیل عملیات‌هایش در جنوب ترکیه دست یافت. همچنین حضور شدیدتر جهادیون را در سینای شمالی رقم زد تا دست به پروژه‌های ترور در اسرائیل زده، و نیز یک سازمان جدید القاعده در عراق ایجاد کرده که روابط تنگاتنگی با سلفیون اردن دارد. بنابراین، تمام بخش‌های جنبش خود را به خوبی برای مراحل بعدی این برنامه آماده کرده‌اند.

 

 

■ کاهش نفوذ آمریکا و اسرائیل در منطقه ■

 

- فاز پنجم: ۲۰۱۳-۲۰۱۶: در سه سال پیش رو، با کاهش تضعیف غرب در جهان اسلام و نیز تضعیف اسرائیل، القاعده امیدوار است که دولت یا خلافتی اسلامی را برقرار سازد. در واقع همانطور که از ناتوانی اخیر واشنگتن در شکل دادن به حوادث مصر و سوریه مشخص است، نفوذ آمریکا و غرب در منطقه کاهش یافته است. چنین گفته می‌شود که آمریکا هنوز حضور نظامی گسترده و نیز ارتباطاتی با کشورهای عربی دارد؛ و در نتیجه بی‌ثباتی در سراسر منطقه، اسرائیل بیش از پیش به حاشیه نظامی کیفی نزدیک شده است.

 

 

■ شکست‌های گسترده جهادیون موجب به هم ریختن برنامه بیست ساله آنها شده است ■

 

- مرحله ششم: «مقابله کامل»، ۲۰۱۶-۲۰۲۰: در این دوره، القاعده جنگی تمام‌عیار با کافران را پیش‌بینی کرده که به مرحله هفتم و مرحله نهایی در ۲۰۲۰، «پیروزی کامل»، منجر شده که موجب شکست کافران و موفقیت خلافت خواهد بود.

 

به دلیل موانع بزرگی که سر راه القاعده وجود دارد، این دو مرحله آخر به نظر خیالی می‌رسند. ابتدا، اگرچه غرب با مشکلات اقتصادی روبرو شده و نفوذ آن نیز نسبتاً کاهش یافته است، اما آن طور که القاعده پیش‌بینی نموده در بحران وجودی گرفتار نشده است. اسرائیل هم همینطور. دوم، پیشینه جهادیون در زمینه حکومت، به ویژه وقتی بر اساس تعبیرات محدود خود از شریعت پیش می‌روند، بسیار ضعیف است؛ شکست‌های گسترده در افغانستان، عراق، سومالی، یمن و مالی در نتیجه خشونت شدید و پیگیری اصول اجتماعی که بسیار سنتی‌تر از معیارهای مردم محلی بوده است. بنابراین، احتمالاً واکنش‌های شدیدی علیه هرگونه پروژه جدید در سوریه یا هر جای دیگر رخ خواهد داد.

 

■ القاعده به این زودی از بین نخواهد رفت■

 

با این حال، بی‌ثباتی مستمر در بخش‌های گسترده‌تری از منطقه بدان معنا است که جنبش جهادی، که کاملاً زیرک بوده و از تجارب گذشته‌اش درس می‌گیرد، به یافتن حامیان بیشتر ادامه خواهد داد. اینکه جهادیون بتوانند به «پیروزی نهایی» دست یافته و یک خلافت اسلامی را در تمام جهان اسلام ایجاد کنند بسیار نامحتمل است. اما القاعده به این زودی از بین نخواهد رفت. اگرچه آخرین مراحل برنامه راهبردی آنها بسیار بعید هستند، اما این گروه یک واقعیت است که در دهه‌های آینده نیز پابرجا خواهد ماند.

نوع مطلب : جنگ نرم، 
برچسب ها : القاعده،
لینک های مرتبط :


یکشنبه 1398/02/1 13:29
ブランド 韓国 ブランド コピー時計 s級ブランド シャネル スーパーコピ ブランド 偽者
یکشنبه 1398/02/1 13:28
ブランドコピー2017秋冬新作ブランドスーパーコピー代引き通販専門店
چهارشنبه 1398/01/28 00:26
素晴らしいブランドスーパーコピー通販サイトスーパーコピーブランド専門店!
چهارشنبه 1398/01/28 00:26
ブランド スーパー コピー 優良店
چهارشنبه 1398/01/28 00:25
ブランド財布/バッグ/時計スーパーコピー激安市場
یکشنبه 1398/01/18 05:14
主要経営の商品:ブランドコピーバッグ,ブランドコピー財布
شنبه 1398/01/17 08:49
当店は海外高品質ブランドコピー専門店です.激安ブランドコピー品を激安の 卸売り価格で提供致します
جمعه 1396/06/24 03:15
May I simply say what a comfort to uncover someone that actually
knows what they are discussing on the internet. You certainly know
how to bring a problem to light and make it important.
A lot more people ought to check this out and understand this side of the story.
It's surprising you aren't more popular since you certainly have the gift.
دوشنبه 1396/05/16 07:04
Do you have any video of that? I'd want to find out some additional information.
شنبه 1396/04/31 10:53
Excellent article. Keep posting such kind of information on your blog.
Im really impressed by it.
Hello there, You have performed a fantastic job.

I'll definitely digg it and in my view recommend to my friends.

I am sure they'll be benefited from this web site.
چهارشنبه 1396/02/6 20:16
Hi there, its good article on the topic of media print, we all be
aware of media is a great source of facts.
چهارشنبه 1396/01/23 20:46
Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess
I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying
your blog. I too am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole thing.
Do you have any helpful hints for first-time blog writers?
I'd really appreciate it.
یکشنبه 1396/01/20 22:38
Hey there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to give it a look.
I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting
this to my followers! Exceptional blog and brilliant design and style.
جمعه 1396/01/18 15:20
Thank you for the good writeup. It in truth was a entertainment account
it. Glance complicated to more brought agreeable from you!

By the way, how can we keep in touch?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


تکتیراندازان
درباره وبلاگ

از کاربران اینترنتی که علاقمند به نویسنده شدن و استفاده از مزایای آن در این سایت هستند به سایت www.cyb24.ir مراجعه کنند
مدیر وبلاگ : رضا فرجی
مطالب اخیر
صفحات جانبی
نظرسنجی
ختم 12000 صلوات با معنیش برای تعجیل در ظهور امام زمان (عج) - خدایا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست


آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو