تبلیغات
تکتیراندازان - اسلام ستیزی گسترده در دومین کشور شیعی جهان
 

کشور جمهوری آذربایجان کشوری مسلمان نشین با اکثریت شیعه است که به آن دومین کشور شیعی جهان می گویند. با این حال به دلیل اهیمت کشورهای جدا شده از شوروی سابق برای آمریکا جریان های متعددی به منظور مقابله با اسلام در آن کشور شکل گرفته است که این جریان ها گه گاهی نیز اعتراضات مسلمین را برانگیخته و موجب ناآرامی های موقت می شود. آنچه باعث شگفت است سکوت عحیب دستگاه دیپلماسی کشور ما در خصوص این اتفاقات است متن زیر به بررسی این جریان ها می پردازد.

اسلام ستیزی در آذربایجان

اسلام ستیزی در آذربایجان

به گزارش جنگ نرم و عملیات روانی؛ جمهوری آذربایجان در اثر جنگ‌های روسیه و ایران‏ طی قراردادهای گلستان در سال ۱۸۱۳ و ترکمن‌چای در سال ۱۸۲۸ از ایران جدا شد و برای نخستین بار پس از سقوط امپراتوری روسیه در سال ۱۹۱۷ و با روی کار آمدن بلشویک‏ها با استفاده از خلاء قدرت و با کمک ترک‏های عثمانی موفق شد در سال ۱۹۱۸ حکومتی تحت عنوان جمهوری آذربایجان را تشکیل دهد. این حکومت در سال ۱۹۲۰ از سوی‏ ارتش سرخ روسیه لغو و قلمرو آن در داخل اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفت .(۱) با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و دگرگونی‌های ژئوپلتیک ناشی از آن، آذربایجان در سال ۱۹۹۱، به عنوان پُرجمعیت‌ترین و بزرگترین کشور منطقه‌ی قفقاز جنوبی به استقلال دست یافت. برخورداری از منابع غنی انرژی به همراه موقعیت ژئوپولتیکی و راهبردی، ارتباط فرهنگی چندگانه با غرب و اسلام و همچنین ترک‌زبانان و کشورهای جداشده از شوروی سابق در اروپای شرقی ، این کشور را به کانون جاذبه در رقابت‌ قدرت‌های جهانی تبدیل نمود.

جمهوری آذربایجان که از آن به عنوان بزرگ‌ترین کشور منطقه قفقازجنوبی و دومین کشور شیعی (۷۵ درصد ) دنیا یاد می‌شود؛ با شروع سال جدید در حالی بیست و دومین سال استقلال خود را تجربه می‌کند که می‌توان آن را اسلام‌ستیزترین کشور اسلامی دنیا دانست؛ دولت آذربایجان نه تنها هیچ اقدام عملی در خصوص تعمیق هویت و باورهای اسلامی و شیعی انجام نمی دهد بلکه درصدد سیطره و هویت‌بخشی به تفکر لائیسم و سکولاریسم در ساختار حاکمیت وفرهنگ این کشور است واین مهم ترین چالش و تقابل فراروی شیعیان با دولت علی اف – رئیس جمهور آذربایجان – می باشد. که در این نوشتار به عناصر و اقدامات ضد اسلامی دولت آذربایجان اشاره می‌کنیم.

شخصیت‌های ضد اسلامی

    علی اف؛ رئیس جمهور خبرساز

علی اف رئیس جمهور کنونی کشور آذربایجان از تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۰۳ قدرت را در دست گرفت ، حضور وی در این مسند با استراتژی نگاه به غرب در ابعاد مختلف سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی همراه بود که به روند اسلام ستیزی در این کشور سرعت بخشید.

علی اف در میان مردم آذربایجان به کسی که میل شدید به قمار دارد معروف است ؛ وی در سال ۱۹۹۶ به خاطر باخت کلان و ناتوانی از پرداخت پول به قماربازان در استانبول گروگان گرفته شد که با پادرمیانی پدرش – حیدرعلی اف – ازاین مخصمه نجات پیدا کرد اما رویه غیر اخلاقی این فرد ادامه داشت ، در سال ۱۹۹۸ تصاویر مبتذل الهام علی اف همراه با خواننده مشهور ترکیه به برکناری از کار ختم شد وی بعد از رئیس جمهوری نیز این سلوک رفتار را ادامه داد به گونه‌ای که فساد اخلاقی علی اف در برقراری ارتباط نامشروع با معلم خصوصی فرزندش در صدر اخبار خبرگزاری های اروپا قرار گرفت.

    مهربان علی آوا، ترویج فرهنگ برهنگی

در چند دهه گذشته ؛ برهنگی و ترویج فساد که میراث بازمانده از ارزش های جاهلیت می باشد از سوی همسران رئیس جمهور های کشور وابسته به تفکر غرب برای زدودن فرهنگ و هویت بومی و ایجاد زیرساخت های نوین فرهنگی براساس شاکله غربی در دستور کار قرار گرفت که محصول آن جشن ۲۵۰۰ ساله در ایران با محوریت فرح همسر محمد رضا شاه و اقدامات ضد اسلامی چند سال اخیر همسر بن علی – لیلا طرابلسی – در تونس می باشد و حال نوبت اقدامات ضد اسلامی مهربان علی آوا همسر الهام علی اف – که اصالتا ایرانی می باشد – در دومین کشور شیعی می باشد .

مهربان علی آوا در ساختار سیاسی حاکم کشور آذربایجان دارای ” قدرت نفوذ ” قابل توجهی می باشد به طوری که پس از گشایش بنیاد مهم حیدر علی اف – رئیس جمهور سابق آذربایجان – که با هدف تربیت نسل جدید براساس گفتمان لائیک نهاده شده است به ریاست آنجا منصوب شد و نهاد های تربیتی مانند آموزش و پرورش را در سیطره تفکرغربی خود قرار داد و سپس برای پی ریزی و ترویج فساد در لایه های مختلف اجتماعی با تمرکز بر جوانان – که اقبال صعودی آنها به اسلام گرایی کاملا محسوس است – ریاست کمیته برگزاری مسابقات موسیقی یورو ویژن را به منظور معرفی و تبلیغ تمدن نوین که متباین با فرهنگ و هویت و تاریخ شیعی آذربایجان می باشد را برعهده گرفته است و عملا تمرکز مسئولین آذری را برای پاسخگویی به مطالبات انباشته مردم در موضوع ملی قره باغ منحرف نمود.

    لیلا علی اف، عضو کوچک خانواده رئیس جمهور ضد دین

لیلا علی اف دخترعلی اف و مهربان علی آوا در سال ۱۹۸۵ در مسکو به دنیا آمد؛ او در سال ۲۰۰۰ از لندن فارغ التحصیل شد و از سال ۲۰۰۷ ریاست نمایندگی بنیاد حیدر علی اف در فدراسیون روسیه شد و سپس در سال ۲۰۱۱ نائب رئیس این بنیاد شد . وی همگام با تلاش‌های مادرش در راه تخریب فرهنگ شیعی ؛ بنیان گذار و سردبیر مجله ضد اسلامی مد و لباس ” باکو” است که به طور گسترده در محافل دانشگاهی میان جوانان توزیع می شود و به ارائه سبک زندگی غربی در میان آنان می پردازد و در جشن سالیانه این مجله رفتارها ضد اسلامی به وضوح رخ می دهد.

   المار ولی اف ( فرماندار گنجه)، مقابله با عزاداری حضرت سید الشهداء (ع)

المار ولی اف، فرماندار گنجه، از چهره های بارز ضد دینی در جمهوری آذربایجان است که بارها و بارها خصومت خود با اسلام و اسلامگرایان را نشان داده است.

در طول سالیان متمادی برگزاری مراسمات عزاداری در دهه اول محرم، مورد توجه گسترده مردم گنجه و شهرها و روستاهای اطراف بوده است اما با سختگیری های پی در پی المار ولی اف و سیاست های دین ستیزانه وی، محرم سال قبل جلوی برگزاری عزاداری حسینی در این شهر گرفته شده و فعالان اسلامی در طول دهه محرم در بازداشت بسر بردند ؛ همچین وی از حامیان برجسته برگزاری جشن شراب گنجه بود.

 اقدامات ضد اسلامی

   یوروویژن؛ صدر فعالیت دولت آذربایجان

مسابقات یورو ویژن از جمله مهم‌ترین مسابقات و فستیوال‌های موسیقی و رقص جهان محسوب می‌شود که جمهوری آذربایجان به گونه‌ای مشکوک در سال ۲۰۱۱ رتبه نخست را کسب کرد و میزبان برگزاری این مسابقات را در سال ۲۰۱۲ برعهده گرفت .

طی روزهای ۲۲ تا ۲۶ ماه می ۲۰۱۲ مسابقات موسیقی یوروویژن در باکو برگزار شد؛ این مسابقات در صدر اولویت راهبردی دولت جمهوری آذربایجان قرار گرفت ؛ به گونه‌ای که همه موضوعات سیاسی و اقتصادی و نظامی و زندگی روزمره مردم را تحت الشعاع خود قرار داد. علی اف بر اساس فرمان دولتی همسرش مهربان علی آوا – رییس بنیاد حیدر علی اف – را ریاست کمیته برگزاری معرفی کرد

برگزاری مسابقات موسیقی یوروویژن در باکو به جدال میان اصول اسلام‌گرایی و لائیسم(Laicism) تبدیل شد.

ممنوعیت شعائر اسلامی

وجود شعائر و علامت های اسلامی در جامعه آذربایجان سدی بزرگ در مقابل اقدامات اسلام ستیزانه دولت آن کشور است از همین رو از اقداماتی که دولت علی اف برای کم رنگ کردن اعتقادات مردم آذربایجان انجام داده است حذف و مقابله با شعائر اسلامی است، به عنوان نمونه به موارد ذیل اشاره می شود:

     الف-  ممنوعیت نماز در اماکن نظامی

صابر اوغلو سخنگوی وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در کنفرانش خبری اعلام کرد : سرلشگر قهرمان منسی رئیس بخش شیمی پدافند هوایی، سردار عاکف کریم اف رئیس بخش فرودگاه نظامی و سرگرد جمال اف نامیک رئیس بخش اداره هیات شخصی نیروهای دفاع و پدافند هوایی، به سبب خواندن نماز هنگام انجام وظیفه و خدمت از مقام خود عزل و به رده های پایین تر نظامی منصوب شده اند.

    ب-  لباس متحدالشکل برای مخالفت با حجاب

«میصر مردانوف» وزیر آموزش جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه‌ای رسمی خواستار پوشیدن لباس متحدالشکل (دامن کوتاه و بدون روسری) برای ورود به مدارس متوسطه‌ی دخترانه شد. همزمان با این بیانیه این سوال برای متدینین آذری مطرح شد که اگر بنای این قانون یکسان‌سازی پوشش دختران در مدارس است چرا پوشش اکثریت دانش‌آموزان که حجاب اسلامی است با پوشش عده‌ای که از حجاب استفاده نمی‌کنند تطبیق شود؟!

    ج- ممنوعیت حجاب

بانوان مسلمان آذری بیش از ۱۰ سال از داشتن حجاب در اماکن دولتی محروم هستند و باید تصاویر آنان در اوراق شناسایی بدون حجاب باشد ؛ اقدامات ضد حجاب دولت آذربایجان با واکنش شدید بانوان آذری همراه بوده است .

    د- سرکوب عزاداران حسینی

دسته‌های عزاداری در باکو به مناسبت روز ۲۸ صفر رحلت حضرت رسول اکرم ( ص ) و شهادت امام حسن ( ع ) با حمله پلیس مواجه شدند به گونه ای که ۵۰ نفر دستگیر شدند همچنین در روز عاشورای سال ۱۳۸۸ روستای بننیار نخجوان که در اثر ازدحام مردم ناشی از حمله پلیس به آنها دهها نفر مجروح گشتند که یکی از این مجروحین اخیراً در بستر بیماری از دنیا رفت .

  دستگیری افراد اسلام گرا

در ژانویه سال ۲۰۱۱ تعدادی از رهبران و اعضای حزب اسلام از جمله دکتر محسن صمداف رهبر حزب اسلام جمهوری آذربایجان، واقف عبدالله اف معاون امور تشکیلاتی این حزب ، الچین حسن اف روحانی فعال و میرحسین کاظم اف راننده قرارگاه حزب اسلام جمهوری آذربایجان را به بهانه فعالیت‌های دینی آن‌ها و اعتراضشان نسبت به مصوبه وزارت آموزش این کشور در ممنوعیت تحصیل دختران محجبه در مدارس این کشور بازداشت و به سال‌ها زندان محکوم نمود؛ همچنین برخی از اعضای این حزب اسلام گرا در شهر نارداران ( از مهم‌ترین شهرهای اسلام گرا و مخالف دولت اهام علی اف ) به بهانه واهی و دروغین دستگیر شدند.

    توهین روزنامه صنعت

«رافق ناظر اوغلو تقی‌زاده» مشهور به «رافق تقی لی » در مقاله‌ای توهین‌آمیز مسجد را بهترین مکان برای لذت‌جویی جنسی دانست ؛ همچنین وی در روزنامه صنعت در مقاله ای به پیامبر اکرم (ص) توهین کرد به گونه ای که وی را سلمان رشدی آذربایجان نام نهادند.

   معرفی زوج نامشروع خواننده آذری

الدار قاسم اف و نگار جمال نماینده‌ی کشور آذربایجان در این مسابقات بودند؛ الدار قاسم اف در سال ۱۹۶۹ همزمان با تجاوز رژیم صهیونیستی به مصر اولین ترانه عبری خود را خواند؛ وی در۹ فوریه سال ۲۰۱۰ در هنگام سفر لیبرمن وزیر امورخارجه رژیم صهیوینستی به باکو، ترانه عبری ” میل خامت خاخاتاشا” را اجرا کرده است ؛ اما مهم‌ترین آسیب این زوج هنری متشکل از «الدار قاسم‌اف» (پسری مجرد) و «نگار جمال» که زنی شوهردار و فرزنددار است، نتیجه‌ای ندارد جز قبولاندن این باور به اعضای جامعه سنتی که لازمه‌ی مطرح شدن آنان در عرصه‌های جهانی و بین‌المللی، زیرپاگذاشتن ارزش‌های معنوی و فرهنگ بومی است.

طبیعتاً بیشترین سود از به ‌وجود آمدن این وضعیت در جمهوری آذربایجان نصیب کسی نخواهد شد جز رژیم صهیونیستی که این‌روزها می‌کوشد جای پای خویش را در این جمهوری محکم‌تر کرده و نفوذش را در آن روز‌به‌روز بیشتر کند. (۲)

   انتخاب دختر برتر سال

برای اولین بار در جمهوری آذربایجان انتخاب زیباترین دختر تمدن های جهان برگزار شد؛ در این مسابقه دختران ۱۶ الی ۲۸ ساله ای که قدی بیش از ۱۷۰ سانتی متر داشته و مجرد و بدون فرزند باشند، با نمایش اندام خود در لباس های مختلف به رقابت خواهند پرداخت تا هیئت داوران از بین ایشان زیباترین دختر جهان را انتخاب نماید؛این مسابقه به اسپانسری شرکت رادیو تلویزیون آزاد آذربایجان و سازمان سی اف سی (CFC) برگزار می شود .

  شراب گنجه، فستیوالی بین المللی

نخستین فستیوال بین المللی«شراب» با حضور تولیدکنندگان داخلی و خارجی پنجم و ششم اکتبر سال گذشته در این شهر برگزار شد.

   مخالفت با اعتقادات شیعه در تعطیلات رسمی

در تقویم رسمی جمهوری آذربایجان به مناسبت سال نو میلادی ۷ روز و عید نوروز ۱۰ روز تعطیل رسمی است اما با وجود تعداد زیادی شیعه عاشق اهل بیت در این کشور روز عاشورا تعطیل رسمی نیست .

جمع بندی

آنچه که در آذربایجان به عنوان دومین کشور شیعی جهان می گذرد حادثه ای تلخ به نام اسلام ستیزی ار جانب دولتمردان آن است، لازم به ذکر است که این کشور سالیان دراز در یوغ دولتی کمونیستی بوده است که بزرگان آن دین را افیون توده ها می دانستند. حال سال ها بعد از فروپاشی شوروی اعتقادات شیعیان آن کشور از دست مارکسیست های لنینی به دست لیبرال های غربی افتاده است با این تفاوت که این بار و در فضای نبود بلوک رقیب غرب صدای اعتراض مردم آذربایجان را کسی نمی شوند. در این میان اگر دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی چاره ای برای شیعیان و مسلمانان آذربایجان نیاندیشد مسیر این کشور در آینده تاریخ تغییر خواهد کرد به گونه ای که شاید نسل های آینده آذری کم ترین اطلاع را از دین خود خواهند داشت از همین رو اقدام با درایت و سریع مسئولین مربوطه در کشور بسیار مورد نیاز و حیاتی است، اقداماتی که با بی تفاوتی دستگاه دیپلماسی رسی کشور همچون وزارت امور خارجه تا کنونی به فراموشی سپرده شده اند.

 

 

دیدبان

نوع مطلب : جنگ نرم، مذهبی، 
برچسب ها : آذربایجان، اسلام هراسی، جنگ نرم و عملیات روانی،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 1396/06/28 01:22
Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace,
when i read this article i thought i could also create comment due to this good paragraph.
سه شنبه 1396/04/20 13:25
Inspiring quest there. What happened after? Take care!
جمعه 1396/02/8 02:15
My partner and I absolutely love your blog and find almost all of your post's
to be just what I'm looking for. Does one offer guest writers to write content for you?
I wouldn't mind composing a post or elaborating on a few of the subjects you write concerning
here. Again, awesome blog!
چهارشنبه 1396/02/6 19:37
Hi there! This is kind of off topic but I need some help
from an established blog. Is it very hard to set up your own blog?

I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick.
I'm thinking about setting up my own but I'm not
sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
Cheers
سه شنبه 1396/01/29 12:59
Does your website have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd
like to shoot you an email. I've got some ideas for your blog you might be interested
in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.
یکشنبه 1396/01/20 14:00
Hi, this weekend is pleasant in support of me,
because this occasion i am reading this enormous educational paragraph here at my house.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


تکتیراندازان
درباره وبلاگ

از کاربران اینترنتی که علاقمند به نویسنده شدن و استفاده از مزایای آن در این سایت هستند به سایت www.cyb24.ir مراجعه کنند
مدیر وبلاگ : رضا فرجی
مطالب اخیر
صفحات جانبی
نظرسنجی
ختم 12000 صلوات با معنیش برای تعجیل در ظهور امام زمان (عج) - خدایا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست


آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :